Quantcast
Channel: Скално катерене Archives - 360mag
Viewing all 183 articles
Browse latest View live

„Катерачи в Изгубения свят“на Банскофилмфест 2014

$
0
0

Рорайма – катерачи в Изгубения свят

Банскофилмфест 2014 ще се проведе между 25 и 30 ноември в Банско. Това е четиринадесето подред издание, на което публиката ще може да види много и различни филми от света на екстремните спортове. Специално поканени атлети и спортисти ще дойдат там, за да разкажат на живо за преживяванията си. Вижте трейлърите на два от филмите, които ще бъдат представени на фестивала.

Рорайма – катерачи в Изгубения свят

Благодарение на Банскофилмфест 2014 българската публика ще може да се докосне до 120 филма за екстремни спортове, приключения и алпинизъм от цял свят, премиерни за България.

Едно от по-интересните заглавия, особено за почитателите на катеренето и алпинизма, в филмът “Рорайма – катерачи в Изгубения свят”.

Герои на този пълнометражен документален филм са легенди още преди самото приключение – звездата на състезателното и спортното катерене Щефан Гловач, родоначалникът на катеренето в стил “Red Point” Курт Алберт и изключителният фотограф Холгер Хойбер. Тази група от опитни катерачи и пътешественици е изправена не само пред спортно предизвикателство, но и пред приключението да открие нови трудни пътеки през райони, които съвсем спокойно могат да бъдат причислени към категорията на “неоткритите” от човека. Тази мисия се оказва най-трудната и най-опасната в живота на всеки от тримата. Отказвайки се от подкрепа с технически средства и от транспорт, тримата приятели поемат към необикновено трудния и недостъпен масив Рораима.


Чудобой 2014

$
0
0

10151276_10203830812105666_5958017586372828405_n

Спортен клуб „Чудните скали“ и вело клуб „Устрем“ организират пилотно състезание по многобой. Състезанието е пробно, неофициално и самофинансиращо се. Дисциплините са колоездене, гребане с каяк, бягане в пресечена местност, ориентиране и скално катерене.

Кога: 18.10.2014 (събота)
Къде: района на природен феномен Чудните скали и яз. Цонево
Участници: отбори по двама

ПРОГРАМА:

17.10.14
21:00 – сбирка покрай лагерния огън с разяснения за маршрутите и регламента

18.10.14
08:15 – сбор на всички участници и кратки разяснения преди старта
08:30 – старт на състезанието

ЕТАПИ:
1. Колоездене: начало – лагерът намиращ се на голямата поляна с чешмата в подножието (Шекерски дол) на обект за катерене „Манастира“; край – обратно в лагера
2. Преминаване на пресечен терен 1: начало – лагерът; край – брега на яз. Цонево, под моста до х. Чудните скали
3. Гребане с двуместен каяк: начало и край – брега под моста до х. Чудните скали
4. Преминаване на пресечен терен 2: начало – брега под моста до х. Чудните скали; край – скалите за катерене (обект за катерене „Манастира“)
5. Катерене: изкачване на маршрут за катерене; преминаване на хоризонтален парапет; спускане на рапел
6. Пресечен терен 3 (пътеката за слизане от скалите) – слиза до лагера
7. Финал в лагера.

18:30 – край на състезанието (ориентировъчно)
21:00 – обявяване на класирането

Снимка: wikimapia.org

Снимка: wikimapia.org

Задължителна екипировка:

- застраховка
- 1 бр. планински велосипед подходящ за крос кънтри (XC), в пълна изправност. Използването на гладки гуми (slick) не се допуска.
- 1 бр. каска
- 1 бр. сигнална жилетка
- 1 бр. резервна гума
- 1 бр. челник
- 1 бр. компас тип бусола [за отбор]
- 1 бр. комплект за лепене на гуми (с повече лепенки и 2 бр. щанги) [за отбор]
- 1 бр.помпа [за отбор]
- 1 бр.набор от инструменти за смяна на гума [за отбор]
- 1 бр. аптечка (препоръчително, оборудвана поне с превързочни материали и обезболяващи) [за отбор]
- купонджийско настроение.

Препоръчителна екипировка:

- ръкавици за колоездене (осигуряват сцепление с управлението, предпазват при падане) по възможност с цели пръсти
- очила за колоездене (предпазват очите от клони и насекоми)
- допълнителни предпазители за тяло при колоездене
- връхни дрехи с дълъг ръкав / крачол
- стегнати еспадрили или гуменки, подходящи за катерене
- торбичка с магнезий за катерене
- сухи дрехи и обувки за преобличане
- лична седалка за катерене, въпреки че целият катерачен инвентар ще бъде осигурен
- храна и напитки по време и след състезанието

Снимка: wikimapia.org

Снимка: wikimapia.org

Стартова такса:

15 лв. за записали се до 21:00 на 15.10.2104 г.
20 лв. за записали се до 21:00 на 16.10.2014 г.
30 лв. за записали се до 17:00 на 17.10.2014 г.
Заплаща се предварително в залата за катерене на СК“ Чудните скали“ или вечерта на 17.10 в лагера.

Записване:

E-mail на chudniteskali@abv.bg със съдържание: име на участник; име на отбор (ако има такъв); телефон за връзка; каква екипировка не е успял да осигури (ако има такава).
Бройката на участниците е ограничена и ако вече е запълнена, ще бъдете уведомени по E-mail.

ТЕЛЕФОНИ ЗА ВРЪЗКА:

СК „Чудните скали“
0883 352 731 – Георги Антонов

ВК „Устрем“
0878 734 371 – Свилен Гавраилов

За по-подробна информация посетете фейсбук страницата на събитието.

„Върховете“в катеренето

$
0
0
Снимка: moveoveraverage.com

Снимка: moveoveraverage.com

Катеренето започва да става все по-популярен спорт. И има защо. Освен че спомага за по-доброто физическо състояние, по някакъв начин тренира и мисълта. Има няколко вида, както и маршрути с различна степен на трудност. Все повече хора започват да изпитват границите на възможностите си чрез катеренето.

На земята има доста маршрути, които са предизвикателство за тялото и духа. В спортното катерене, има само три, на които е дадена най-високата степен на трудност – 9b+.

Прочетете интересна Патагонска история за изминаването на маршрута Компресор от Никола Леваков, Сотир Стойчев и Григор Вътев. Първият човек, който се е изкачил оттам е Дейвид Лама. Три години опити му е отнело това постижение. Вижте интервю с австралийската звезда тук.

adam-ondra-kotecnik-miha-dosler-620x410

Няма как тук да не споменем името на Адам Ондра, 23-годишният магьосник в спортното катерене. Той е един от най-добрите днес. Родом от Чехия, Ондра има забележителни постижения. Започнал да се занимава с катерене на 6 години, до 2013 г. той има 1024 изкачени маршрута с трудност между 8а и 9b+. Той е човекът преминал и трите най-трудни маршрута на планетата.

Малко повече за Адам Ондра можете да прочетете тук.

На 4 октомври 2012 г. Ондра преминава успешно надвесен маршрут категория 9b+ в пещера в Норвегия. Маршрутът е кръстен Change и е първият, който е получил трудност 9b+. Дължината му е 55 метра.

.

На 7 февруари 2013 г. той успява да изкачи La Dura Dura в Испания, отново 9b+. Този маршрут е открит първоначално от Крис Шарма и е дълъг 40 метра. Той окуражава Ондра да опита и той. След близо 70 опита, в продължение на 9 седмици, Ондра успява да го изкатери. Шест седмици по-късно Шарма също го минава.

Ондра покорява и третия най-труден маршрут – Vasil Vasil в Чехия. Сравнително кратък, 12 метра, но сложен.

„Серо Торе“–свободното катерене на Дейвид Лама

$
0
0
"Серо Торе" - свободното катерене на Дейвид Лама

Снимка: Airfreshing

Дейвид Лама e младият катерач, изкачил свободно прословутия връх Серо Торе в Чили. Австрийската катерачна звезда влезе в историята с едно от най-тежките изкавания. За да достигне трудно достъпния, стряскащ с отвесите си връх, Лама е преминал през опасни, девствени скали и трябвало да се опитва в три последователни години.

"Серо Торе" - свободното катерене на Дейвид Лама

Снимка: Outsideonline

Повече за върхът Серо Торе можете да научите от статията за експедицията в Чили на Никола Леваков, Сотир Стойчев и Григор Вътев „Патагонски истории – експедиция Серо Торе’ 2010″.

Експедициите на австриеца и световната слава, която си спечели с тях, са тема на документалния филм „Серо Торе“ (Германия, 2013, 101 мин., режисьор: Томас Дринхофер).

Серо Торе е филм за планинарството, приятелството и трансформацията. Това е история за израстването, която изследва отблизо състоянието на скалното катерене и алпинизма, както и техните многобройни философски и етически подходи.

"Серо Торе" - свободното катерене на Дейвид Лама

Снимка: Outsideonline

Документалният филм е включен в селекцията на „So Independent“ – софийският фестивал за независимо кино. Тази година той отново може да се похвали с интересна, разнообразна програма, която включва и филми за екстремни спортове.

"Серо Торе" - свободното катерене на Дейвид Лама

Повече за So Independent и фестивалната програма можете да научите от тук.

13 годишно катерачно чудо

$
0
0

Малката Brooke Raboutou определено е феномен в катеренето. Преди да навърши 12 години тя вече има 7 рекорда! Малко хора могат да се похвалят с това на тази възраст.

Нейните рекорди са както за спортно катерене, така и боулдър. Нещо, което на пръв поглед изглежда непосилно за някой на тази крехка възраст.

Тя е най-младият човек, изкачил маршрути с трудност V10, V11, 5.14a и 5.14b. Може би причината е, че Brooke катери от момента в който е проходила, благодарение на майка си, която се занимава с тренировка на млади катерачи. Когато имаш стена в дома или двора си, няма как да не се запалиш поне малко по този спорт. Цялото й семейство е обвързано с катеренето. Вижте видеото в което малката Brooke разказва повече за себе си.

Лео Холдинг и светът отвъд познатото

$
0
0

На света няма много хора като Лео Холдинг. Изключително позитивен и изпълнен със заразителен ентусиазъм, в последните години Лео успява да стигне там, за където малко са посмявали дори да мечтаят. От остров Бафин, през джунглите на Амазонка, до бялата пустота на Антарктида – в търсене на най-недостъпните, неизкачвани, предизвикателни линии.

Leo_Houlding_2

Една невероятна личност, с която ще можем да се срещнем на живо в рамките на 10-годишното издание на Дните на предизвикателствата. Но междувременно, защото наистина нямаме търпение, се свързахме с Лео, за да си поговорим за мечтите и дългият път към осъществяването им, за великите изкачвания и хората, които стоят зад тях.

Leo_Houlding_5

Здравей, Лео! Благодарим ти, че ни отдели време – и сме наистина развълнувани да те посрещнем в България за Дните на предизвикателствата. Нямаме търпение да те видим и да чуем на живо за твоите приключения! Спокойно може да кажем, че ти си един от малкото съвременни пионери. Какво те движи – откритието на непознатото, усещането да си първи?

Мисля, че все още има много пионери. Обичам да пътувам и да посещавам различни части от света – от великите градове, през националните паркове вкъщи във Великобритания, до планините по света. Точно сега съм щастлив да съм на такова място в живота си, че да имам времето и средствата да мога да посетя най-отдалечените и недостъпни кътчета на Земята, и възнамерявам да извлека максимума от тази рядко срещана привилегия. Разбира се, много е примамливо да си първият, отишъл някъде, но също толкова примамливо е да направиш нещо в различен стил, или дори да повториш други приключения в невероятни места.

Leo_Houlding_3

От влагата на джунглата в Амазонка до сухотата и бруталните ветрове на Антарктическата бяла пустиня – как се справяш с екстремния климат? Каква е тайната ти да се поддържаш във форма и да издържаш подобни неблагоприятни условия?

Няма тайна, просто се справяш. Всъщност много харесвам катеренето и времето, прекарано в меки климати като този в Йосемити, Калифорния, но има нещо дълбоко възнаграждаващо в изследването на магични места, до които е трудно да се достигне. За съжаление, те често са във враждебна, неприятна среда, но това всъщност само го прави още по-голямо приключение. Да се опитваш да се смееш на постоянните проблеми и страхове помага. Необходими са един друг вид способности, по-скоро става въпрос да можеш да се справяш добре под напрежение, когато си уморен, обезводнен, гладен – в сравнение това да си на най-високо ниво, когато имаш идеалните условия.

Leo_Houlding_7

Ти не само предприемаш тези невероятни експедиции, но и споделяш преживяванията си с всички нас, като ни отвеждаш на места, където най-вероятно никога няма да може да отидем – през очите и камерата на Алистър Лий.

Алистър е много надарен фотограф и оператор. Но съм сигурен, че той първи ще признае, че не е никакъв катерач на големи стени или безстрашен приключенец. След дълги години на супер трудни предизвикателства и доста опит в телевизията и филмите, през 2009 г. се свързах с Ал с идеята да се опитаме да приложим високотехнологични филмови техники към уникални, хардкор приключения. Имах чувството, че дотогава винаги ставаше въпрос или за слаби технологично филми за истински постижения, или висококачествени филми за нереални или прехвалени неща.

Знаех, че той няма опит в експедициите, но е доста по-лесно да се научиш как да жумариш и да страдаш малко, отколкото да се научиш да правиш подобни невероятни снимки или да създаваш завладяващи филми.

Той беше навит да се включи, което доведе до поредица от невероятни приключения, в най-дивите места с най-дивите хора, и мисля, че успяхме да постигнем едно ново ниво на филмова продукция, що се отнася до заснемането на приключения. Създадохме нещо трайно, което да улови магията и мистерията на екстремните приключения и да се надяваме, ще вдъхнови други да се осмелят да повярват в собствените си мечти, или най-малкото – ще им покажем в цвят и картина някои от най-невероятните места на Земята, които малко успяват да видят на живо.

Leo_Houlding

Вече сме гледали предишните филми от трилогията, и наистина заобичахме всички герои от екипа – със страстта, отдадеността, безкрайната воля да продължиш да опитваш. Как формираш екипа за експедиция? Кои са най-важните качества, които търсиш?

Екипът всъщност се формира случайно, честно. Джейсън, Стенли и аз станахме приятели след много сезони катерене в Йосемити. Всички ние виждахме нещата от една обща гледна точка, повече ни интересуваше да си прекарваме добре един с друг на невероятни места, отколкото какво постигаме. Много смях и забавни времена бяха.

Най-важното качество е да имаш позитивно, всеотдайно и забавно отношение към предприятието. Помага и ако сте приятели. Но също така в Стенли открих партньор, на когото може абсолютно да се разчита, необикновено силен, отговорен, бърз и сигурен. Именно Стенли и аз предприемахе най-трудните задачи, решавахме най-опасните и сложни проблеми и всъщност изведохме отбора към успеха.

Известен си като вдъхновяващ говорител – нещо, в което ще имаме възможността да се убедим на живо по време на гостуването ти за Дните на предизвикателствата. Кое е основното нещо, което би искал да предадеш на хората?

Това, че споделянето на преживяването е най-висшата цел, че светът е магично място и че да полагаш усилия е добре за теб.

Leo_Houlding_4

Лео Холдинг е специален гост на фестивала Дните на предизвикателствата, който за десета поредна година ще се проведе в София, Аулата на УАСГ, между 2 и 4 декември 2014.

Leo_Houlding_6

Пълният ни разговор с Лео очаквайте през декември в новия зимен брой на списание 360. Плюс интервю с Алистър Лий, режисьор на трилогията („Проектът Асгард“, „Аутана“ и „Последното велико изкачване“), факти и подробности из невероятните им експедиции до най-трудно постижимите кътчета на Земята, както и историята на останалите от екипа – Джейсън Пикълс и трагично загиналия през пролетта на 2014 г. Шон „Стенли“ Лиъри.

Премиера на “Последното велико изкачване” на Дните

$
0
0

The Last Great Climb

„Дни на предисвикателствата“ 2014 – това е най-големият български фестивал за екстремни спортове, туризъм и екология. Тази година той навършва 10 години! „Дните“ ще бъдат между 2-ри и 4-ти декември в аула „Максима“ на УАСГ. Докоснете се до света не екстремното!

The Last Great Climb

Тази година специално място на фестивала ще има големият катерач Лео Холдинг и филмът “The Last Great Climb” (“Последното велико изкачване”), на Алистър Лий, премиерен за България. Това е разказ за едно от най-епичните приключения в съвременната планинарска история. Можете да гледате филма на втория ден от фестивала точно в 21:30ч.!

Гост на „Дните“ е големият катерач Лео Холдинг! Той ще може лично да ни разкаже за премеждията си. Дълъг списък от впечатляващи изкачвания стоят зад гърба му. Включително Еверест по стъпките на легендарната експедиция на Малъри и Ървайн от 1924 г., както и някои от най-трудните и технични върхове и големи стени по целия свят.

Лео Холдинг

Повече за Лео Холдинг можете да научите от брой Зима 2014 на списание 360°.

Историята на “Последното велико изкачване” разказва за експедиция до величествения връх Улветана (2931 м). Екипът включва Лео Холдинг, Джейсън Пикълс и Шон “Стенли” Лиъри. Главни герои са Лео Холдинг и изпитания му екип, включващ Джейсън Пикълс и Шон “Стенли” Лиъри, в желанието да са първите, изкатерили североизточния ръб на величествения връх Улветана (2931 м) в Земя Кралица Мод, Антарктида – едно от най-трудните технически катерения в една от най-суровите среди на света.

The Last Great Climb

Интервю на 360° с Лео Холдинг можете да видите тук.

The Last Great Climb

Планината Улветана е открита едва през 1994 г., и е едно от малкото места по света, където все още има неизкатервани линии, предизвикателство за най-добрите катерачи. В продължение на 35 дни екипът на Лео Холдинг трябва да се справя с екстремен студ и ураганни ветрове сред извънземната дива природа на едно от най-недостъпните места на планетата, за да осъществи успешно мечтата си – да осъществи последното велико изкачване.

Годишни награди за катерене и алпинизъм

$
0
0

Федерация по алпинизъм

Краят на годината е време за награди и конкурси. На 5-ти декември ще бъдат връчени Годишните награди на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Събитието ще започне от от 18.30ч. в Малееви тенис – клуб в София. Поканени са всички катерачи, алпинисти или просто любители на спорта.

Със събитието ще се отбележат и 85 годни от основаването на Български планински клуб – организацията на алпинистите в България.
Носителите на наградите вече са ясни – Минчо Петков, Боян Петров и Ина Ангелова.

Боян Петров на К2

Боян Петров изкачи три осемхилядника в рамките на 72 дни! Постижение, на което малко хора са способни. Той стъпи на върховете на Кангчендзьонга, Броуд Пик и К2, като на К2 стъпи само 8 дни след Броуд Пик!

Повече за К2, българите, достигнали над 8000 м н.в. и какво мисли Боян Петров за планинарството, пионерството и осъществените мечти може да прочетете в брой ЕСЕН 2014 на Списанието.

Минчо Петков ледено катерене

Минчо Петков се класира в няколко състезания по ледено катерене, дисциплина трудност. Той зае 12-то място на Европейско първенство и 16-то място в крайното класиране за Световната купа по ледено катерене 2014!

Ина Ангелова

Ина Ангелова е първата жена в България, макар и съвсем млада, преминала катерачен маршрут с категория 8b.


Витоша –от скалолазене към боулдър

$
0
0

Vitosha_climbing.jpg

От 1919 г. в туристическия печат се съобщава, че на Витоша туристи и планинари са започнали упражнения по „алпинизъм“. Материалите са придружени със снимки по време на катерене. В първия пълен справочник на катерачните обекти в България (1956 г.), известният наш алпинист Цанко Бангиев прави пълно описание на прокараните дотогава маршрути, подходи и история за разработването на Комините, Резньовете и Момина скала. Авторът отбелязва, че „въпреки че Витоша е малка планина и ѝ липсват шеметните долини и пропасти на Рила и Пирин, тя е от голямо значение за българското планинарство“. Интересно е и описанието на Комините, в което се споменава, че „отвесите на Комините са стените, където се заражда и постоянно развива нашият алпинизъм. Още в първите години след създаването на алпийското движение по тези гранитни отвеси започват тренировъчните изкачвания на алпинистите, преди да отидат във високата планина“. В описанието за северната стена на Резньовете казва, че „отрано тя е привличала вниманието на нашите планинари”. През 1924 и 1925 г. Александър Белковски е направил първите опити за изкачването на тази стена. За Момина скала пише, че „…отстои на 20 минути от с. Бояна, докъдето се отива с трамвай от София. Тази ѝ близост улеснява извънредно много софийски алпинисти в техните ежедневни тренировки“ (за съжаление в днешно време обектът попада в границите на военна база и достъпът до него е ограничен).

„Първите опити за изкачване с въже в България са направени през лятото на 1919 г. от Крум Новаков (Кумата), Панайот Минков (Пиньот), Борис Ковачев и Христо Йорданов, членове на Софийския клон на ЮТС „Витоша“, Цанко Бангиев, 1956 г.

katerene_vitosha_8

Традиционно, ледено и спортно катерене, алпинизъм и ски алпинизъм, боулдър – повечето от скалните практики имат над 80 години спортна история на територията на ПП Витоша. Въпреки това информацията за обектите, където се практикуват те, никога не е била подробно разработвана и представяна в официалните документи за управление на парка. В резултат, скалите си остават недостатъчно оценен потенциал в развитието на спортните и специализирани дейности в природния парк.
В рамките на проекта „Дейности за устойчивото управление на Природен Парк Витоша“, изпълняван от Дирекцията на парка, една от целите е развитието и популяризирането на алтернативните спортове на територията на Витоша. До момента са разработени и изпълнени 3 концепции за практикуване на различни алтернативни спортове – велотуризъм, конен туризъм и скално катерене, продължава работата върху още 3 – спелеология, ски и сноуборд свободен стил и парапланеризъм. В процеса на разработването на концепциите са проведени множество работни срещи с експерти в отделните области и хора, активно участващи в развитието на спортовете. Конкретно в случая на скалното катерене е работено с Българската федерация по катерене и алпинизъм. С тяхна помощ е изготвена концепцията, а към реализирането й е пристъпено едва след предварително съгласуване с експертния екип на Дирекция на Природен парк Витоша.

katerene_vitosha_7

В рамките на концепцията са описани всички обекти с потенциал за катерене, като след определянето им в какви територии и зони попадат, биват избрани най-подходящите, които да бъдат маркирани, описани и развивани. Поставени са указателни, информационни и предупредителни табели, свързани с обектите. Екипирани са нови маршрути и са преекипирани стари. След голямото земетресение в Перник отпреди няколко години, скалните масиви на Комините и Дивите скали бяха засегнати и имаше нужда да бъдат обезопасени. Не малка част от предвидения бюджет в проекта е използван за обрушването (почистването) на потенциално опасни скални блокове, подмяна на вече съществуващите клинове, както и за разчистване на площадките около катерачните обекти и пътеките към тях.
Местата за боулдър също не са никак малко. Това са зоните Черни връх – Резньовете, Златните Мостове, Черната скала, Сухи връх. В боулдър зоната Мърчаево пътеките към обектите са почистени и маркирани, а опасните и лабилни камъни са премахнати. Теренът под боулдърите е изчистен и са оформени площадки.
Боянският водопад е един от обектите, подходящ за катерене както през лятото, когато районът е сенчест и прохладен, така и през зимата, когато водопадът замръзва и става за ледено и микс катерене. На обекта са екипирани изцяло нови маршрути.

katerene_vitosha_6

Основни идеи, заложени в Плана за Управление на Парк Витоша по Оперативна програма “Околна Среда”:
- Създаване на концепции за развитието на отделните спортове, практикувани на територията на парка, като част от изпълнението на дългосрочните цели на сега действащия План за управление;
– Да се създадат условия за по-удобно и безопасно практикуване на алтернативни спортове на територията на ПП Витоша;
– Да се урегулират и популяризират вече съществуващите маршрути (пътеки, алеи) на територията на парка;
– Да се работи по пренасочването на част от практикуващите към южната страна на планината – тя е по-труднодостъпна, но не толкова натоварена и няма такова голямо струпване на хора и туризъм, както в северната част.

Vitosha_4


Повече за проекта и катеренето на Витоша може да намерите тук.

Red Bull JOURNEYversity – филмите

$
0
0
Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Да събереш тотално непознати хора (фотограф, оператор и филммейкър), да ги сработиш, да ги накичим с техника и всякакви други железа и да ги пуснеш от високото, пардон, на дълбокото. После учтиво да ги замолиш да отразят най-голямото катерачно събитие в България – Petzl RocTrip 2014, като спазят всички високи изисквания на добрия репортаж и го направят за 3 дни.

Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Яне Голев, Red Bull JOURNEYversity

Това накратко направихме от 360° и Red Bull в края на лятото – началото на есента на 2014 г. Нещото се казва, съвсем уместно, Red Bull JOURNEYversity и представлява приключенски университет за журналисти, фотографи и филммейкъри.

JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Втората сесия на Red Bull JOURNEYversity хвърли девет (почти) нищо неподозиращи, но силно ентусиазирани хора с главата напред в екстремния свят на катеренето. Те изживяха тази история, за да я разкажат – Petzl RocTrip 2014. Резултатите вече са налице. Нещо повече – бяха одобрени от най-голямата информационна агенция за екстремни и екшън спортове в света – Red Bull Content Pool, и вече могат да бъдат видени от всички.

Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Филмът, който направиха „студентите“ на Red Bull JOURNEYversity в състав Александра Ненкова, Александър Пехлев, Свилен Георгиев и Владимир Калудиев можете да видите тук.

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

А филмът Behind the Scenes, заснет от Стоил Димитров от Beardfrost Productions, там.

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

В катерачната сесия на Red Bull JOURNEYversity участваха и Северина Митева, Яне Голев, Йордан Радичков, Любомир Спиров и Иван Мурджев.

Red Bull JOURNEYversity

Повече за Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук, от брой ЗИМА 2014 на списание 360°, както и ако следите сайта.

RedBull JOURNEYversity

Родители и деца катерят заедно в Boulderland

$
0
0

Boulderland_children_parents

Децата обожават да се катерят! Както философът Elbert Hubbard отбелязва:

„Забелязал съм, че младежите които са запленени от катеренето, обикновено постигат нещо (в живота) когато пораснат.”

Навсякъде децата обичат да висят, да се люлеят на ръцете си, да преодоляват височини. За тях целият свят е една голяма катерушка и може би заради това катеренето в зала става все по-популярно. Поради тази причина Boulderland иска да насърчи клиентите си да идват в залата заедно със своите малчугани. Тези на възраст между 4 и 7 години ще се катерят безплатно, когато идват със своите родители. Ще могат да учат нови техники и заедно ще преодоляват различни препятствия. Това е един добър вариант за децата да прекарват повече време с родителите си и то съвсем пълноценно, като практикуват спорт, който развива физиката и духа. Boulderland предлага начин те заедно да открият магията на катеренето.

Boulder_together

Повече информация за инициативата „Родители и деца катерят заедно“ може да намерите тук.

Red Bull JOURNEYversity – филмът

$
0
0
Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Да събереш тотално непознати хора (фотограф, оператор и филммейкър), да ги сработиш, да ги накичим с техника и всякакви други железа и да ги пуснеш от високото, пардон, на дълбокото. После учтиво да ги замолиш да отразят най-голямото катерачно събитие в България – Petzl RocTrip 2014, като спазят всички високи изисквания на добрия репортаж и го направят за 3 дни.

Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Яне Голев, Red Bull JOURNEYversity

Това накратко направихме от 360° и Red Bull в края на лятото – началото на есента на 2014 г. Нещото се казва, съвсем уместно, Red Bull JOURNEYversity и представлява приключенски университет за журналисти, фотографи и филммейкъри.

JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Втората сесия на Red Bull JOURNEYversity хвърли девет (почти) нищо неподозиращи, но силно ентусиазирани хора с главата напред в екстремния свят на катеренето. Те изживяха тази история, за да я разкажат – Petzl RocTrip 2014. Резултатите вече са налице. Нещо повече – бяха одобрени от най-голямата информационна агенция за екстремни и екшън спортове в света – Red Bull Content Pool, и вече могат да бъдат видени от всички.

Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Филмът, който направиха „студентите“ на Red Bull JOURNEYversity в състав Александра Ненкова, Александър Пехлев, Свилен Георгиев и Владимир Калудиев можете да видите тук.

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Очаквайте скоро и филма Behind the Scenes, заснет от Стоил Димитров от Beardfrost Productions.

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

Фотограф: Владимир Калудиев, Red Bull JOURNEYversity

В катерачната сесия на Red Bull JOURNEYversity участваха и Северина Митева, Яне Голев, Йордан Радичков, Любомир Спиров и Иван Мурджев.

Red Bull JOURNEYversity

Повече за Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук, от брой ЗИМА 2014 на списание 360°, както и ако следите сайта.

RedBull JOURNEYversity

Историческо свободно изкачване на Ел Капитан

$
0
0
Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Томи Колдуел на върха на Ел Капитан. Снимка: Bligh Gillies, Big Up Productions

Американците Томи Колдуел и Кевин Джоргесън приключиха успешно опита си да прокарат изключително труден маршрут по Стената на зората на 915-метровия скален монолит Ел Капитан в Националния парк „Йосемити“, Калифорния. Те са първите, които успяват да изкачат стената без използване на изкуствени опорни точки. Тя е най-стръмната, най-висока и най-гладка стена на скалното образувание и затова беше смятана за твърде тежка за свободно катерене. Нарича се така, защото именно на нея падат първите сутрешни лъчи, огряващи Ел Капитан.

Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Колдуел на въже 15. Снимка: Brett Lowell, Big Up Productions


Преодоляването на 32-те въжета по маршрута (17 от които – със степен на трудност над 5.13a/7c+) отне на Колдуел и Джоргесън 19 дни, през които те спяха и се хранеха на платформи, осигурени към стената. На всеки няколко дни катерачите получаваха по въже провизии от приятелите си в подножието на скалата.
Свободно изкачване на Ел Капитан - Томи Колдуел, Кевин Джоргесън

Снимка: Corey Rich, Big Up Productions


Двамата изкачиха само за шест дни първите 14 въжета, сред които са и някои от най-трудните по целия маршрут. Две седмици след началото на приключението 36-годишният Колдуел вече беше преодолял 20 въжета и му оставаха сравнително по-леки секции. Шест години по-младият и значително по-неопитен на големи стени Джоргесън обаче зацикли на въже 15. В продължение на 7 дни той падаше при всеки опит да го изкачи. Допълнителни проблеми създаваха пръстите му, нарязани от острите като бръснач хватки. Безуспешно катерачът покриваше раните си с лепенки, прикрепени с лепило. Но въпреки опасността скалата да бъде връхлетяна от атмосферен фронт, който да ги принуди да слязат, Колдуел реши да изчака партньора си. На 11-я опит Джоргенсън преодоля свободно кошмарното въже и вече нищо не спираше двамата към върха.
Свободно изкачване Ел Капитан - Кевин Джоргесън

Кевин Джоргесън маже лепенките с лепило за допълнителна устойчивост. Снимка: Corey Rich, Big Up Productions


Публиката обикновено разбира повече подробности и вижда кадри от успешните изкачвания, чак когато авторите им се завърнат от обекта. Премиерата на Колдуел и Джоргенсън обаче привлече освен вниманието на катерачния свят и небивал медиен интерес, а напредването им нагоре по-скалата беше документирано от фотограф, оператор и от самите катерачи, които редовно публикуваха в социалните мрежи новини за прогреса си. Финалната фаза на изкачването пък беше излъчвана на живо. На върха героите бяха посрещнати от приятели, роднини и репортери, стигнали там след 13-километров преход по обратната страна на планината. Дори Барак Обама поздрави в Туитър сънародниците си за успеха.
Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел, Кевин Джоргесън

Снимка: Bligh Gillies, Big Up Productions


Томи Колдуел започва да се катери на 3-годишна възраст и става национален шампион на 16, когато му хрумва да участва в състезание, на което побеждава някои от най-добрите американски катерачи. Посвещава голяма част от професионалната си кариера на стотината катерачни маршрута по гранитните стени на Ел Капитан. 13 от маршрутите са за свободно катерене, а Колдуел е качил 11 от тях – абсолютен рекорд.
Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Томи Колдуел. Снимка: Corey Rich, Aurora Photos


Преди 9 години се заражда и мечтата му за свободно изкачване на Стената на зората. Само набелязването на маршрута му отнема две години. В следващите 7 той тренира на всяко от въжетата отделно. През 2009-а към него се присъединява и Джоргесън. Двамата имат доста инциденти в опитите си да преодолеят маршрута. През 2011-а Джоргесън пада и разтяга тежко връзки в глезена. Две години по-късно Колдуел чупи ребро, а за капак правителството временно затваря всички национални паркове, което прави катеренето в Йосемити невъзможно.

На Колдуел неведнъж му се налага да преодолява екстремни предизвикателства и извън катерачните проекти. През 2001-а циркулярен трион отрязва по-голямата част от левия му показалец. Лекарите я пришиват обратно, но са убедени, че Колдуел никога повече няма да се катери, заради намалената подвижност на пръста. Това е достатъчно основание за Томи да отстрани с операция вече ненужния му показалец. Пет месеца по-късно той изкачва друг 915-метров маршрут по Ел Капитан за по-малко от 24 часа.

Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Томи Колдуел на въже 16. Снимка: Corey Rich, Big Up Productions


На следващата година, по време на експедиция в Киргизстан, Колдуел и още трима катерачи са отвлечени от узбекски бунтовници, които 6 дни ги заплашват с разстрел, а нощем ги влачат из планините. Томи издебва момент, когато са оставени в компанията само на един похитител, и го блъсва от скалата. Катерачите бягат и намират свободата след почти 30-километров преход. Колдуел е смазан от мисълта, че е убил човек, но след година се разбира, че бунтовникът само се е изтърколил по стръмния склон и е оцелял.

„Откакто започнах да катеря преди 18 години, винаги съм се възщихавал на Томи“, казва прочутият соло-катерач Алекс Хонолд, също пробвал се на Стената на зората. „Той е най-добрият всестранен катерач в Щатите и един от най-добрите в света.“

Повече за Томи Колдуел вижте тук.

С постиженията си Колдуел вдъхновява и сегашния си партньор в историческото изкачване. Кевин Джоргесън е известен като боулдър специалист, а Стената на зората е първият му маршрут със свободно катерене на Ел Кап, при това – най-трудният. И въпреки това – завършил с успех.

„За мен Стената на зората е идеалното място за някои от най-важните ценности, които искам да покажа на моя син Фиц,“ написа Колдуел в Instagram в навечерието на изкачването. „Оптимизъм, постоянство, отдаденост и важността на това да имаш големи мечти.“

Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Дори и през януари калифорнийското слънце прави изкачването трудно, затова Колдуел (на снимката – на въже 16) и Джоргесън често катерят през нощта. Снимка: Corey Rich, Big Up Productions

Приключенец умора няма!

$
0
0
 Дани Макаскил

Снимка: The Ridge

Както вече стана дума, тази година анкетата на National Geographic за Приключенец на годината празнува 10-и юбилей. По този повод решихме да видим какви ги свършиха някои от предишните герои в класацията във времето след номинацията им. Така де, реномето трябва да се поддържа!

Скайрънърът Килиан Жорнет

Приключенци - Килиан Жорнет

Снимка: Килиан Жорнет

Приключенецът на годината за 2014-а продължи да поставя немислими скайрънинг рекорди за скорост с изкачването и слизането от 6168-метровия връх Маккинли за 11 часа и 48 минути – с 5 часа по-бързо от предишното най-добро време. Повечето хора изкачват най-високия връх на Северна Америка в рамките на 17-21-дневни експедиции…
С 22 часа, 41 минути и 33 секунди каталунецът счупи и рекорда на трасето на състезанието Хардрок 100, в което участниците тичат 100 мили из планината Сан Хуан в Колорадо при обща денивелация 10 361 метра. Следващи спирки: Елбрус, Аконкагуа, Еверест.

Повече за Килиан Жорнет вижте тук.

Соло катерачът Алекс Хонолд

Приключенци - Алекс Хонолд

Снимка: Renan Ozturk


„Винаги забравяш физическото неудобство толкова бързо“, казва Хонолд в края на филма The Sufferfest. С това болезнено име той и катерачът-филмейкър Сидър Райт озаглавиха приключението си от 2013-а, в което катереха соло всички върхове над 14 000 фута (4267 м) в Калифорния и се придвижваха между тях с колела.
Явно не им беше достатъчно, защото миналото лято отметнаха и Sufferfest 2, който включваше 3 седмици колоездене и катерене на 45 пустинни кули. Хонолд подобри рекорда за скорост на Тройната корона на Йосемити (като изкатери Ел Капитан, Полукупола и връх Уоткинс за по-малко от 19 часа), качи соло Ел Сендеро Луминосо в Ел Потреро Чико, Мексико – безпрецедентен по своята дължина и трудност за соло катерене маршрут, и освен това основа фондация на свое име, предлагаща финансова помощ на „организации, които правят положителна промяна в света.“

За друго екстремно постижение на Хонолд четете тук.

Трайъл колоездачът Дани Макаскил

Приключенци - Дани Макаскил

Снимка: Fred Murray/Red Bull Content Pool


През 1985-а дигата, предпазваща аржентинското туристическо село Епекуен се къса и мястото се оказва потопено под 10 метра солена вода. През 2009-а водата се отдръпва и разкрива ужасяващ пейзаж, който Дани Макаскил превръща в импровизиран велопарк за филма „Епекуен“.
Същата година Дани става професионалист и оттогава може да се похвали с три счупвания на ключицата, две – на стъпалата, скъсан менискус, скъсан диск в гърба и милиони гледания на клиповете му в You Tube. Декорите за последните му филми включват невероятно трудна линия на шотландския остров Скай и огромна реплика на детската му стая, пълна с мутирали гумени топки, карти за игра и Рубик куб.

Още за Дани – тук.

Кандидатите приключенци за 2014 г. можете да видите тук.

Български катерачи отправят поглед към Патагония

$
0
0

"Серо Торе" - свободното катерене на Дейвид Лама

Връх Серо Торе. Снимка: Outsideonline


Родните катерачи за пореден път доказват, че мечтите и амбициите им нямат граници. Обединени в експедицията „Патагония – 2015“, представители на 5 наши клуба ще опитат в края на годината и началото на следващата да осъществят първото българско изкачване на прочутите върхове Серо Торе и Торес дел Пайне в Патагония. В рамките на експедицията се планира да бъдат направени редица стенни изкачвания в алпийски стил.

„Патагония – 2015“ се организира от АК „Железник“, КЕС „Планински Ангели“, СК „Академик“, КСКЕС „Алтиус“ и АК „Планинец“, а в нея ще вземат участие Григор Вътев, Мартин Маровски, Виктор Варошкин, Тони Диков и Руслан Вакрилов.
Експедицията е насрочена за периода 1 декември 2015 – 1 февруари 2016 г., а кога точно българите ще атакуват отвесните кули ще зависи от прословутото нестабилно време в най-южната част на Южна Америка. Патагония е единствената тънка ивица земя на тази географска ширина и е почти постоянно брулена от ветровете на два океана, редовно достигащи скорост от над 200 км/ч. Това, заедно с близостта до Антарктида, прави местния климат изключително суров. Българите ще трябва да действат скоростно, защото отрязъците от хубаво време рядко надвишават 18 часа.

Основната цел на експедицията е Серо Торе (3128 м) – изключително сложен технически връх, с отвесни стени от над километър, светкавично променящи се условия и фирнован сняг, който се задържа по отвеса на стената.

Български катерачи Патагония - Серо Торе

Серо Торе. Снимка: Mazzali/Flickr


Катерачите ще се опитат за първи път да развеят родното знаме и на Централната кула от групата Пайне (2460 м), при възможност – по премиерен български маршрут. Огромните стени на гранитната кула предлагат изключително технично катерене.
Останалите цели пред петимата са осъществяване на подготвителни изкачвания на върховете Агуха Стандард (2700 м) и Агуха Сент Екзюпери (2550 м) в алпийски стил, и прокарване на премиерен български маршрут в алпийски/капсул стил по някоя от сателитните скални игли в групата на Фиц Рой или Серо Торе.

Експедицията е подкрепена от pik 3000, ek!p!rovka.com, Spotcheto, Marmot, Hraninvest-HMC AG, Fit & Shape и Go!outdoor.

Ще следим развитието на „Патагония – 2015“ отблизо и стискаме палци на момчетата, защото при успех на експедицията тя наистина ще остане в историята на българския алпинизъм и скално катерене.

Български катерачи Патагония - Торес дел Пайне

Торес дел Пайне


Първо видео от „Изкачването на века“

$
0
0

Екипът, заснемащ първото свободно изкачване на Стената на зората на Ел Капитан, за което вече съобщихме, пусна и първия клип от историческото събитие.

Вижте как Томи Колдуел катери и прави траверс по почти невидимите хватки на въже 15.

„Това са едни от най-малките и остри хватки, на които някога съм опитвал да се задържа“, сподели Томи във Facebook.

Припомняме, че именно това въже се оказа в продължение на седмица препъникамък за партньора на Колдуел – Кевин Джоргесън, който го преодоля едва от 11-я опит. Разбираемо, като се има предвид, че това е едно от двете най-трудни въжета по маршрута, оценено със степен 5.14d (9a).

Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел

Колдуел на въже 15. Снимка: Brett Lowell, Big Up Productions

Двамата големи катерачи прекараха общо 19 дни, катерейки се по 915-метровия скален монолит Ел Капитан в Националния парк „Йосемити“, Калифорния. Те са първите, които успяваха да изкачат стената без използване на изкуствени опорни точки. Тя е най-стръмната, най-висока и най-гладка стена на скалното образувание и затова беше смятана за твърде тежка за свободно катерене. Колдуел и Джоргесън обаче успяха. Те преодоляха 32-те въжета по маршрута успешно и влязоха в историята с „Изкачването на века“.

Още за историческо свободно изкачване на Ел Капитан, неговата история и отзвук, можете да научите тук.

Очакваме и още кадри от подвига на Колдуел и Джоргесън!

Свободно изкачване Ел Капитан - Томи Колдуел, Кевин Джоргесън

Снимка: Bligh Gillies, Big Up Productions

Американска мечта в приключенски стил

$
0
0

Ясно е, че Бог е дал на Щатите прекрасна природа. Което пък естествено води след себе си отлични условия за всевъзможни спортове на открито. В тези три града обаче сякаш има по нещо за всеки приключенец, независимо дали се придвижва пеша, на колело или в лодка. Четете и спестявайте за адвенчър обиколка на родината на Барак Обама и Крис Шарма.

Парк Сити, Юта

Американска мечта - Парк Сити

Снимка: www.adventurejay.com

Парк Сити може и да е малък, но иначе е голямата работа. Това е един от най-богатите градове в САЩ, дом на три луксозни ски курорта, американския национален отбор по ски и кинофестивала „Сънданс“.
Ходене: Парк Сити е заобиколен от 560 км пътеки. Ако искате да прекарате цял ден в планината, насочете се към върховете Уасач. Започнете от началото на пътеката Аспен Гроув (романтичен превод – Трепетликова горичка) близо до ски курорта Сънданс и се изкачете до 3581-метровия връх Тимпаногос.
Колоездене: На маунтинбайкърите препоръчваме следния маршрут: трасето Робс, което се изкачва 500 метра до трасето Мид-маунтин, после прехвърляне към Ридж Кънектър и стръмно изкачване към трасето по билото на Уасач.
Катерене: 45-минутно пътуване по живописната магистрала Мирър Лейк ви отвежда до район за спортно катерене във високата планина Юинта, известен с по-ниските температури дори и в разгара на лятото, достъпните маршрути и планинските си езера.
Ски: Системата Раунд Вали предлага километри безплатни и поддържани трасета за ски бягане в класически и свободен стил, а и трите местни курорта за алпийски ски (Диър Вали, Парк Сити Маунтин Ризорт и Кениънс) са сред топ 20 в Америка. Уасач обаче примамва и с изобилна пудра и стръмни улеи.
Гребане: От средата на пролетта до началото на лятото в река Юинта може да се карат кану и каяк.
Любимото приключение на местните: Тур де Съдс, провеждано през септември, е лудо състезание за изкачване с маунтин байк, в което наградите се дават за най-добри костюми, а не за скорост.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Каране на бобслей в Олимпийския парк. Ще се подложите на натоварване от 5 g, докато летите със 130 км/ч.

Аспен, Колорадо

Американска мечта - Аспен

Снимка: Scott Markewitz, Aurora


Четирите ски курорта на Аспен предлагат възможности за каране от световна класа. Местните обаче знаят, че снегът е само началото. Тук има безброй скали за катерене, едни от най-добрите условия за шосейно колоездене в страната, и река – Роринг Форк, която буквално пресича града. Но и това не е всичко. За малко градче (населението му е 6658 жители), Аспен си има всичко – храната и културата му съперничат на тези в най-големите и популярни градове по света.
Ходене: Пътеката Юти, разположена в покрайнините на града, се изкачва с над 300 метра само за километър и половина и завършва при скала с феноменална гледка към Аспен. За по дълъг преход продължете до върха на едноименната планина, често наричана и със старото ѝ име – Аякс.
Колоездене: Три от може би най-красивите маршрути за шосейно колоездене в света – Маруун Белс, Индипендънс Пас и този до Ашкрофт (изоставен миньорски град на около 3000 метра надморска височина), започват от самия град.
Катерене: Индипендънс Пас е мястото, с над 700 катерачни маршрута и боулдър проблеми, разхвърляни между Аспен и Туин Лейкс.
Ски: Скалистият район Елк Рейндж, заобикалящ Аспен, има осем върха над 4200 метра, по чиито склонове спускането е един път.
Гребане: Каяк или рафтинг по река Роринг Форк.
Любимите приключения на местните: През зимата – 64-километровото състезание по ски-алпинизъм Гранд Травърс в планините между Крестед Бют и Аспен. През лятото – преход от Аспен до Крестед Бют (между 18 и 26 километра, в зависимост от маршрута), нощувка и обратно.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Пак същия преход. Хотел Limelight може да помогне с координацията и дори да осигури шатъл обратно до Аспен за тези, на които не им се връща пеша.

Бойзи, Айдахо

Американска мечта - Бойзи

Снимка: Jon Alm, Bruneau Dunes State Park


Аутдор приключенията в Бойзи могат да бъдат описани с три думи – достъпни, евтини и забавни. Разположеният на едноименната река град може да се похвали със зелен пояс, свързващ над 850 акра паркове и природни зони, както и с близката система Ридж ту Ривърс, предлагаща над 200 км пътеки за ходене и маунтин байк. Тук може да се практикува и всичко от водни спортове до ски.
Ходене: Тейбъл Рок – бърз преход с убийствени гледки към града, и Бойзи Грийнбелт – 40-километрова пътека покрай реката с множество места за плуване.
Колоездене: Само на няколко пресечки от местния капитолий (Бойзи е столицата на Айдахо) попадаш на яките трасета на вече споменатата зона Ридж ту Ривърс.
Катерене: Тренирайте в зала „Асана“ или на Блек Клифс – базалтови кули само на няколко километра от града.
Ски: Местните си харесват Богъс Бейсин, разположен на 33 километра от града, заради атмосферата, пудрата и нощното каране.
Гребане: Бойзи е близо до речната система Пайет, а това означава всичко от бързеи с топла вода, идеални за начинаещи каякари и семеен рафтинг, до 24 километра почти постоянен уайт уотър рафтинг от клас 5.
Любимите приключения на местните: Сърф и каяк в Речния парк на Бойзи и наблюдаване на зрелищните скокове на сьомгата, мигрираща нагоре по течението на река Самън през юни.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Тубинг (возене в нещо като вътрешна гума на камион с форма на поничка, теглена от катер) или падълбординг (гребане прав с кану) в река Бойзи през горещите летни дни.

Instagram приключения

$
0
0

Ще си позволим да ви позанимаваме още малко с номинираните от „Нешънъл Джиографик“ за Приключенец на годината в 10-годишната история на анкетата, защото смятаме, че красивите кадри от вълнуващи приключения и интересни места никога не омръзват. И да, този път няма ние да ви говорим за тях, а ще оставим самите приключенци да разкажат за преживяванията си в снимки. Вижте ги:

Каякарът Ерик Бумър
Instagram приключения - Ерик Бумър
След 65-дневна ваканция без интернет и душове, се завръщам от експедиция! Направихме пътуването на живота си и минахме над 1000 километра из остров Бафин. Тук изпробваме ръчноизработените си каяци близо до Пангниртунг.
—@EBoomer

Катерачът Алекс Хонолд

Instagram приключения - Алекс Хонолд

Снимка: @taylorfreesolo


Любимата ми снимка от пътуването до Грийн Ривър, Юта. Дейниъл Удс ме осигурява при първото изкачване на Зеления дракон (три въжета, 5.13 R), докато Мат Сигъл катери камина, за да снима.
—@AlexHonnold

Малко повече информация за Хонолд – тук.

Катерачът и фотограф Кори Ричардс
Instagram приключения - Кори Ричардс
Майк Либецки се изкачва по фиксирано въже в Земя Кралица Мод на Антарктида по време на първото изкачване на неизкачвана кула в планинската верига Волтат.
—@CoryRichards

Ски алпинистът Грег Хил
Instagram приключения - Грег Хил
Ски през изгорели дървета, едно от любимите ми места за каране.
—@Greg_Hill_Ski

Биг уейв сърфистът Грег Лонг
Instagram приключения - Грег Лонг
Откакто почти не се удавих при Кортес Банк преди малко повече от година, се чудех дали мога да се върна и да карам отново там. Вчера си отговорих на този въпрос. Вълните не бяха най-големите, но 8-те часа перфектен сърф бяха най-трудната психически и най-паметна сесия в живота ми. Най-голямо уважение и благодарност на всички, които бяха част от пътуването и на приятелите ми от екипа по безопасност, които се грижеха за мен през целия ден.
—@GergLong

Сноубордистът Джеръми Джоунс

Instagram приключения - Джеръми Джоунс

Снимка: @setlightcap/ @jonessnowboards


В планината е много важно да имаш наставници. Прекарвайте време с по-опитни карачи, гледайте, слушайте и задавайте въпроси. Това предаване на знания се случва в сноуборда от самото начало на спорта. Спокойно мога да кажа, че Том Бърт е не само моят, но и изобщо най-големият ментор в този спорт. Тук той ме следи, докато пропадам в неизвестното по време на снимките на Deeper.
—@JonesSnowboards

Вижте кадри от вълнуващо пътешествие на Джеръми тук.

Катерачът и художник Ренан Йозтюрк
Instagram приключения - Ренан Йозтюрк
Височинната тренировъчна програма за Еверест току-що удари дъното, в отрицателната надморска височина на Долината на смъртта.
—@Renan_Ozturk

Скай рънърът Килиан Жорнет Бругада
Instagram приключения - Килиан Жорнет
В изследване на улеи, Линген, Норвегия.
—@KilianJornet

Още за Килиан – тук.

Катерачът Давид Лама
Instagram приключения - Давид Лама
На върха на Серо Соло в Патагония преди няколко дни. Беше хубаво катерене, въпреки че на високото беше изключително ветровито.
—@DavidLama_Official

Катерачът/бейс джъмпър Дийн Потър

Instagram приключения - Дийн Потър

Снимка: Maxim de Jong


Разхождам кучето… Нийдъл Парк, Канадските Северни Каскади.
—@DeanPotter

Погледайте Дийн Потър и тук.

Планинарката Дженифър Фар Дейвис
Instagram приключения - Дженифър Фар Дейвис
Трети ден по маршрута и тази снимка обобщава всичко. Вървим по Апалачиан Трейл със съпруга ми Бру и бебето Шарлот.
—@JenPharrDavis

Още за Приключенците на годината прочетете тук и тук.

Ондра успя!

$
0
0

Адам Ондра

Адам Ондра. Снимка: Planetgrimpe


Чешкият спортен катерач Адам Ондра беше обявен от Международната асоциация на Световните игри за Спортист на 2014 г. В онлайн допитването, организирано от Асоциацията, обединяваща неолимпийски спортове, Ондра получи 34,1% от гласовете и така изпревари Валентина Шевченко (Перу, муай тай) и Нино Ланджела – Кристина Мошенская (Италия, спортни танци).

2014-а беше особено силна за Ондра, който стана първият катерач, печелил две световни титли в различни дисциплини в рамките на една година (боулдъри и „трудност“), а освен това преодоля и няколко от най-трудните скални маршрути в света.

Адам Ондра

Адам Ондра. Снимка: Blogdescalada

Снимка на седмицата

$
0
0

Снимка на седмицата - Веселин Овчаров, Боян Петров, Ивайло Нинов - Германеца, Ясен Савов
Подобна звездна компания от български екстремни спортисти рядко може да се види на едно място. Когато се случва, обикновено е в някоя планина или друга естествена за тях среда. В случая обаче са на прием при пакистанския посланик. Но, както казва самият Веселин Овчаров под снимката: „Понякога просто да срещнеш вдъхновяващи приятели е толкова готино, колкото и да правиш нещо навън.“

Акробатичният парапланерист е най-вляво на снимката, а до него са (отляво-надясно): алпинистът Боян Петров, Ивайло Нинов – Германеца (той се занимава с толкова различни спортове, че е трудно да му залепим само един етикет) и крос-кънтри парапланеристът Ясен Савов. Снимката е на любимия ни фотограф Стефан Илиев.

Прочетете повече за Весо Овчаров, Боян Петров, Германеца и Ясен Савов.

Кой знае, от тази хубава среща може пък и да изскочи някой интересен нов проект?

Viewing all 183 articles
Browse latest View live